Styl skandynawski jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów we wnętrzarstwie. Dlaczego podbił nasze serca? Odpowiedź jest prosta: styl skandynawski nie może się nie podobać! Podbił serca milionów ludzi, którzy docenili jego prostotę i funkcjonalne rozwiązania. Wnętrza urządzane w stylu skandynawskim charakteryzuje minimalizm i prostota formy. Jasne ściany, drewno oraz proste, a zarazem funkcjonalne meble, podkreślają jego naturalność. Styl skandynawski wywodzi się z północy Europy. Mieszkańcy zimnych krajów skandynawskich aranżują swoje domy głównie, z materiałów związanych z naturą. Wnętrza ich domów oraz mieszkań, są urządzone z wykorzystaniem naturalnych materiałów i charakteryzują się prostotą i spokojem. Minimalizm i lekkość formy stylu skandynawskiego, nie oznacza jednak, że domy Skandynawów są ascetycznie puste. Pomimo tego, że ich domy są oszczędne w wystroju, dodatki nie są przypadkowe. Popularne pledy o grubym splocie, ciepłe wełniane narzuty, naturalne materiały takie jak, len i bawełna - zdobią wnętrza, nadając aranżacjom przytulny klimat. Ostatecznie, całość daje poczucie i wrażenie swobodnego, domowego luzu, a wnętrza, odznaczają się harmonią i świeżością.
Główne cechy skandynawskiego aranżowania wnętrz to wykorzystanie naturalnych materiałów oraz funkcjonalność rozwiązań. Ergonomiczne formy, czyli wygoda i komfort, są podstawą urządzania wnętrza w stylu skandynawskim. Cechą charakterystyczną stylu to jasne i przestronne wnętrza, dużo naturalnego drewna, kamienia oraz naturalnych tkanin. W palecie barw stylu skandynawskiego przeważają jasne, neutralne kolory, odcienie bieli, szarości oraz błękity. Najczęściej spotykane dodatki to minimalistyczne drewniane figurki, ozdoby ścienne, makramy, wzorzyste poduszki, pledy, zasłony, świece. Dominującym motywem w dekoracjach są geometryczne wzory połączone z mocnymi, kontrastowymi kolorami, co znacznie podkreśla charakter stylu skandynawskiego.

Styl skandynawski bardzo mocno opiera się na eklektyzmie, czyli łączeniu różnych stylów. Najczęściej spotykanymi dodatkami, są przedmioty w stylu vintage, celnie łącząc pragmatyczne i nowoczesne podejście z tradycją. Dlatego też w jasnych, skandynawskich wnętrzach, często można spotkać industrialną czy designerską lampę, stare krzesła czy wiekowy kredens. Praktyczne oraz funkcjonalne meble i dodatki sprawiają, że we wnętrzach panuje ład i harmonia. Z kolei, biel, beż oraz szarość powinny dominować w kolorze ścian, mebli oraz podłogach. Jasne barwy sprawiają, że wnętrza wydają się bardziej przestronne. Uzupełnienie aranżacji dodatkami z drewna, ociepli chłodne skandynawskie wnętrze, a kolorowe dodatki, znacznie ożywią wnętrze. Jeśli chcesz urządzić swoje wnętrze w stylu skandynawskim, weź pod uwagę kolory występujące w naturze.
Dla kogo są wnętrza w stylu skandynawskim? Dla osób poszukujących spokoju i przytulności, którzy chcą ładnego wnętrza i nie chcą wydawać kosmicznych sum na jego urządzanie. Styl skandynawski w swej prostocie, idealnie sprawdza się dla rodzin z dziećmi. Skandynawskie wnętrza są przede wszystkim przyjazne, funkcjonalne i ponadczasowe. Mają swój niepowtarzalny, przyjazny urok i nie podążają za nowymi trendami. Styl skandynawski zachwyca niezmiennie od lat i jest idealnym wyjściem dla osób lubiących jasne przestrzenie, niezobowiązujący styl oraz bezpretensjonalny luz. Styl skandynawski sprawdzi się w domach o dużym metrażu, jak i na niewielkiej przestrzeni. Istotny tu, jest również, handmade. To jest kolejna cecha w aranżacjach tego stylu. Samodzielnie zrobione meble wpisują się ekologiczny nurt stylu. Tak więc, styl skandynawski, jest dla osób, które mogą, a przede wszystkim chcą, wykorzystać własne zdolności i są w stanie wykonać lub przerobić meble czy lampy, do aranżacji swojego wnętrza, np. meble robione z palet.

Mimo to, że styl skandynawski uchodzi za niezwykle prosty i funkcjonalny, można w nim łatwo otrzeć się o kicz czy banał. Tego typu aranżacje wnętrz bardzo często kojarzą się z zakupami w znanym szwedzkim sklepie. Należy jednak pamiętać, aby zachować balans pomiędzy lekką prostotą i minimalizmem, a estetyką i funkcjonalnością. Należałoby też, samemu sobie zadać pytanie: czy modułowe meble są dla mnie i czy chcę mieć to, co mają inni? Faktem jest, że w sklepie zaopatrzymy się kompleksowo i stosunkowo tanio, ale też niestety nie uciekniemy od modułowej rutyny. Obecnie na rynku można znaleźć wiele inspirujących mebli i dodatków, które nie są wykonywane masowo, więc istnieje wiele możliwości i sposobów, aby urządzić wnętrze w stylu skandynawskim i móc wyróżnić się na tle innych. Są też dostępne wysokiej jakości meble najlepszych skandynawskich projektantów, akcesoria do ogrodu i kuchni oraz oryginalne oświetlenie i dodatki. Oczywiście, wszystko zależy od naszych finansowych możliwości, ponieważ ceny są adekwatne do jakości. Należy mieć jednak na względzie fakt, że minimalistyczny styl skandynawski, to nie tylko, oszczędne podejście do aranżacji wnętrz, a jego połączenie z handmade oraz dodatkami w stylu vintage, mają być tylko „kropką nad i”. Całość ma stanowić prostą, minimalistyczną, a przede wszystkim funkcjonalną formę.